I april var jeg ude med Jakob, hvor vi var på tre forskellige lokationer. Jakob fik hurtigt med sit rolige væsen gjort at jeg følte mig i “gode hænder”. Jakob har styr på sit metier og er en fantastisk formidler. Det var ikke kun det tekniske og stjernehimlen der var styr på, men også billede komposition. Den efterfølgende Photoshop session underbyggede bare at her er der har styr på hele processen.
Jakobs foto fra Clearsky er simpelhen magiske ?og at de (næsten) allesammen er lokale er bare ekstra bonus. Falster natur er nu engang enestående - og når Jakob fokuserer ud i rummet er det fuldendt. Derudover får man super service og gode historier med i købet?
En guldgruppe når det kommer til Astrofotografi og formidling af universets uendelig størrelse og for den nysgerrige gådefulde natur
Var ude med Jakob en aften/nat i januar for at skyde mælkevejsbilleder, og det må siges at være en sand fornøjelse. Super teknisk dygtig, en god formidler og rigtig hyggeligt selskab. Kan klart anbefales
Fra en strand på Falster inviterer en af Danmarks bedste astrofotografer til en rejse flere…
Næsten midt på Falster ligger en dyb sø som er blevet til under istiden. Den…
Så blev det tid til at vælge en seriøs kikkert til de brede udsnit af…
I anledning af 50 års jubilæet for månelandingerne, er temaet på det årligt tilbagevendende Spacedays…
Tag med på en rejse flere tusinde lysår ud i rummet og oplev fjerne galakser…
Torsdag nat var bestemt en af de bedre til at tage ud, også selv om…
Lørdag aften og nat 3/8 Var en af de bedste nætter i mange måneder. Mælkevejen…
Fredag d. 1 november blev der afholdt “space night” på geologisk museum i København. Der…
Så fik jeg endeligt behandlet de 37 GB data jeg havde optaget den anden dag…
Snart kan du se 1. afsnit i min dokumentarfilm om rummet som netop er blevet…
3800 lysår væk, findes der en gigantisk fugl på himlen Havmågetågen, som den ofte kaldes…
Der var pænt med vitaminer i skyerne i går aftes hen over Falster Tordenvejret varede…
Endelig blev vejret godt nok til at jeg kunne tage nogle billeder! Jeg har længe…
En kamp uden lige! Hestehoved tågen i champagne is udgave – Dette billede har været…
Sommerferien gik til Gran Canaria, og chancen for at tage natskaber i helt andre omgivelser…
Ved Vesterborg på Lolland har der så længe jeg har kendt til det, stået en…
Theme: Illdy. © 2017 Clearsky astrofoto | CVR: 42 35 13 26 | Grønsundsvej 292, 4871 Horbelev