Først og fremmest syperdygtig faglighed, dernæst en smittende entusiasme og fortællerglæde, hvormed han bringer os så langt ud, at det kan svært at komme tilbage. Da mit første foredrag med Jakob var slut, havde venus placeret sig flot ved siden af månen over træernes skyline ved Lolland-Falster Golfclub, og jeg MÅTTE fotografere det med min mobiltelefon, selv om billedkvaliteten blev tarvelig. Jeg ville nok ikke have set venus og månen med samme øjne, hvis jeg ikke lige havde oplevet Jakob...og mon ikke snart han holder foredrag igen ?
Jakobs foto fra Clearsky er simpelhen magiske ?og at de (næsten) allesammen er lokale er bare ekstra bonus. Falster natur er nu engang enestående - og når Jakob fokuserer ud i rummet er det fuldendt. Derudover får man super service og gode historier med i købet?
Jeg var på et nat fotosesseion med Jakob . Hvilken super oplevelse det var, en inspirerende, pertentlig og meget vidende person. Da vi var så uheldige at der trak nogle skyer .ind over stedet hvor vi fotografrede, løste jakob det med det samme ved at foreslå et alternativt sted at fortsætte. Jeg kan helt klart anbefale en fototur med Jakob.
En guldgruppe når det kommer til Astrofotografi og formidling af universets uendelig størrelse og for den nysgerrige gådefulde natur
Fra en strand på Falster inviterer en af Danmarks bedste astrofotografer til en rejse flere…
Der var pænt med vitaminer i skyerne i går aftes hen over Falster Tordenvejret varede…
En kamp uden lige! Hestehoved tågen i champagne is udgave – Dette billede har været…
Månen – den inspirerer os, påvirker vores liv og styrer tidevandets gang. Livet på jorden…
Snart kan du se 1. afsnit i min dokumentarfilm om rummet som netop er blevet…
Fredag den 1. november om aftenen byder geologisk museum velkommen til et stort event, SPACE…
KA-BOOOOM! ENDELIG! Dette billede har jeg ville tage de sidste 4 år – Jeg har…
Så lykkedes det at få en samlet optagelse af solens skive – desværre kæmpede jeg…
Så modtog jeg mit nye kraftige fotostativ – valget faldt på et Tycka lightweight 65″…
Endelig! De sidste par dage har jeg arbejdet på at få samlet min mosaik af…
3800 lysår væk, findes der en gigantisk fugl på himlen Havmågetågen, som den ofte kaldes…
Sidste weekend var jeg til fotofestival i Thisted og udstille mine billeder. Det var en…
Omtrent 55 millioner lysår væk, ligger der en kæde af galakser, vi kalder for Markarian’s…
Vandmands stjernetågen! 2021’s første deepsky billede – Tågen menes at være resterne af en supernova…
Ved Vesterborg på Lolland har der så længe jeg har kendt til det, stået en…
James Webb Teleskopet – Verdens største rumteleskop nogensinde! Om ganske kort tid bliver vi vidne…
Theme: Illdy. © 2017 Clearsky astrofoto | CVR: 42 35 13 26 | Grønsundsvej 292, 4871 Horbelev