I april var jeg ude med Jakob, hvor vi var på tre forskellige lokationer. Jakob fik hurtigt med sit rolige væsen gjort at jeg følte mig i “gode hænder”. Jakob har styr på sit metier og er en fantastisk formidler. Det var ikke kun det tekniske og stjernehimlen der var styr på, men også billede komposition. Den efterfølgende Photoshop session underbyggede bare at her er der har styr på hele processen.
Jeg har i dag været så heldig at modtage det fantastiske billede "Gravhøjen" af min familie i forbindelse med, at jeg nu har færdiggjort kandidaten i forhistorisk arkæologi.
Jeg har længe ønsket mig billedet, da jeg er enormt fascineret af både rummet og fortiden.
Jakob er en virkelig dygtig fotograf, og jeg kan varmt anbefale at købe astrofotos fra ham, da det er billeder af topkvalitet både fra hans side men også fra trykkeriet.
Først og fremmest syperdygtig faglighed, dernæst en smittende entusiasme og fortællerglæde, hvormed han bringer os så langt ud, at det kan svært at komme tilbage. Da mit første foredrag med Jakob var slut, havde venus placeret sig flot ved siden af månen over træernes skyline ved Lolland-Falster Golfclub, og jeg MÅTTE fotografere det med min mobiltelefon, selv om billedkvaliteten blev tarvelig. Jeg ville nok ikke have set venus og månen med samme øjne, hvis jeg ikke lige havde oplevet Jakob...og mon ikke snart han holder foredrag igen ?
Laver mega fede bilder Og det store arbejder deler han med os Mvh Peder Palshøj Pedersen
Fra en strand på Falster inviterer en af Danmarks bedste astrofotografer til en rejse flere…
Et billede fra dagens store begivenhed Selv om det kun var en delvis formørkelse, var…
Endelig! Så lykkedes det mig at fange blæksprutten i stjernebilledet Cepheus. Den blev opdaget i…
Rosettetågen – en gigantisk sky af brint 5000 lysår væk og næsten 130 lysår i…
“Gennem linsen” torsdag den 17. oktober 2019 kl. 18:00. Foredraget holdes i forbindelse med udstillingen…
Ekstra bladet var forbi for nogle dage siden, det blev der denne artikel ud af.…
Vandmands stjernetågen! 2021’s første deepsky billede – Tågen menes at være resterne af en supernova…
Ikke så langt fra mit hjem ligger et område der hedder Borremosen. Det er et…
I forbindelse med at jeg snart skal til at filme og tage billeder af solen,…
En af Danmarks bedste astrofotografer inviterer til en rejse flere tusinde lysår ud i rummet.…
Natten i går var ganske udemærket til at tage “natskaber” – frit oversat fra det…
Når det kommer til astrofotografi, er der en jungle af udstyr man kan vælge ud…
I løbet af 2022 udgiver jeg en bog omkring mine billeder 🙂 Den dækker så…
Følg mig på instagram:https://www.instagram.com/clearskyastrofoto/
Lørdag aften og nat 3/8 Var en af de bedste nætter i mange måneder. Mælkevejen…
Theme: Illdy. © 2017 Clearsky astrofoto | CVR: 42 35 13 26 | Grønsundsvej 292, 4871 Horbelev